3D tiskárny nejsou pouze záležitostí profesionálů

Ještě do nedávné doby si spousta lidí nedokázala představit, že virtuální realita bude dostupná i běžným domácnostem. To samé platí také pro 3D tiskárny, které dnes nejsou určeny pouze pro profesionální použití, ale i pro běžné uživatele. Jestliže uvažujete o pořízení takové tiskárny, přinášíme Vám několik praktických rad a informací.

  • Jaké parametry hlídat při výběru tiskárny?
  • Jaké jsou typy 3D tisku?
  • Jak je to se spotřebním materiálem?

Co si pohlídat při výběru takové tiskárny?

Zaměřit byste se měli primárně na tiskové rozlišení. Obecně platí, že čím jemnější jsou horizontální a vertikální pohyby, tím vyšší přesnosti při tisku docílíte. O velikosti vyráběných předmětů vypovídají rozměry tiskové podložky. Podstatná je také rychlost tisku odpovídající tomu, k čemu budete 3D tiskárny nebo tiskárnu využívat.

3D tiskárny a vše, co byste měli vědět

Pojďme se ale vrhnout na to podstatné, čímž je rozdělení 3D tiskáren na základě typu tisku. V tomto směru narazíte na dva nejpoužívanější modely fungování. Jsou to 3D tiskárny v provedení FDM nebo jinak označované FFF. Druhou variantu představuje technologie SLA. O výhodách a nevýhodách obou řešení Vám něco blíže povíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaké jsou výhody technologie FDM?

Jde o rychlejší 3D tisk vhodný pro levnější tiskárny. Příjemná je vysoká kompatibilita s řadou filamentů.

Má technologie FDM nějaké nevýhody?

Je to primárně nižší přesnost 3D tisku.

V čem vyniká řešení SLA?

Určitě je to v celkové přesnosti. Takové 3D tiskárny jsou naprosto ideální pro tisk dokonale hladkých povrchů. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že si za ně připlatíte.

Jaký zvolit spotřební materiál pro 3D tiskárnu?

Filamenty a pryskyřice vybírejte s ohledem na použitý typ zařízení. Důležitá je především samotná kompatibilita.

3D tiskárna je prodávána jako hotový výrobek nebo stavebnice?

Zakoupit můžete obojí. Pro technické nadšence je pochopitelně výzvou stavebnice. Tu musíte před používáním nejprve sestavit a teprve pak se můžete pustit do 3D tisku.

Publikováno: 16. 04. 2021

Kategorie: Technologie