iPhone 7 Vtrhne Na Trh! Co Vše Nově Nabídne?

Iphone 7 Vydání

Datum vydání iPhone 7

Svět s napětím očekával příchod iPhonu 7 a spekulace o datu jeho vydání se šířily jako lavina. Apple si jako vždy nechával svá tajemství pro sebe, ale fanoušci a technologická média bedlivě sledovali každý náznak a únik informací. Nakonec Apple odhalil karty 7. září 2016 na své tradiční podzimní Keynote. Předobjednávky byly spuštěny 9. září a oficiálně se iPhone 7 začal prodávat o týden později, 16. září. Mezi hlavní lákadla patřil nový duální fotoaparát u modelu Plus, voděodolnost a absence 3,5mm jacku, která tehdy vzbudila vlnu emocí. Zájem o iPhone 7 byl obrovský a fronty před obchody po celém světě jasně ukázaly, že Apple si i tentokrát dokázal podmanit srdce (a peněženky) milionů fanoušků.

Nový operační systém iOS 10

S příchodem iPhonu 7 v roce 2016 Apple představil také zbrusu nový operační systém iOS 10. Ten nebyl pouhou evolucí, ale spíše revolucí v uživatelském zážitku. Nabídl přepracované notifikace, možnost mazat předinstalované aplikace a vylepšenou Siri s podporou aplikací třetích stran. Pro iPhone 7 byl iOS 10 stvořen na míru, plně využíval jeho výkonný procesor A10 Fusion a vylepšený fotoaparát. Uživatelé si tak mohli užívat plynulejší chod systému, rychlejší reakce aplikací a nové možnosti focení.

Vydání iPhonu 7 s iOS 10 bylo pro Apple významným milníkem. Telefon se stal jedním z nejprodávanějších modelů a systém iOS 10 se brzy pyšnil vysokou mírou adopce mezi uživateli.

Vylepšený fotoaparát a displej

Jednou z hlavních předností iPhonu 7 byl vylepšený fotoaparát. Apple se zaměřil na zlepšení kvality obrazu i za zhoršených světelných podmínek. Nový 12MPx fotoaparát se chlubil světelností f/1.8, optickou stabilizací obrazu a šestičlenným objektivem. Tyto inovace umožnily zachytit více světla, což vedlo k ostřejším snímkům s věrnějšími barvami, a to i v noci. Přední kamera také doznala vylepšení, a to na 7 MPx, což ocenili zejména milovníci selfies. Displej iPhonu 7 se sice rozměrově nezměnil, zůstal na úhlopříčce 4,7 palce, ale dočkal se vylepšení v podobě širšího barevného gamutu a vyššího jasu. Díky technologii Retina HD displej zobrazoval barvy věrněji a byl lépe čitelný i na přímém slunci.

Odolnost vůči vodě a prachu

iPhone 7, uvedený v září 2016, znamenal pro Apple významný krok vpřed, pokud jde o odolnost. Poprvé v historii iPhonu byl model iPhone 7 certifikován stupněm krytí IP67. Co to ale přesně znamená pro běžného uživatele? V praxi to znamená, že iPhone 7 je zcela chráněn proti prachu a vydrží ponoření do vody až do hloubky 1 metru po dobu až 30 minut. To znamená, že se nemusíte bát, když vás zastihne déšť, omylem vám telefon spadne do umyvadla nebo ho postříkáte vodou u bazénu.

iphone 7 vydání

Je však důležité si uvědomit, že odolnost proti vodě není trvalá a může se časem snižovat. Například pád telefonu nebo vystavení telefonu agresivním chemikáliím může poškodit těsnění a snížit tak odolnost proti vodě. Proto je důležité s telefonem zacházet opatrně a nevystavovat ho zbytečně vodě nebo jiným kapalinám.

I když je iPhone 7 odolný proti vodě, Apple neuznává záruku na poškození vodou. Pokud se váš iPhone 7 poškodí vodou, budete muset opravu uhradit sami.

Rychlejší procesor A10 Fusion

Srdcem iPhonu 7 je čip A10 Fusion, který Apple hrdě označoval za nejvýkonnější mobilní procesor ve své době. A měli pravdu. A10 Fusion byl prvním čtyřjádrovým procesorem od Applu v iPhonu a znamenal významný skok ve výkonu oproti svému předchůdci, čipu A9. Dvě jádra byla optimalizována pro vysoký výkon, zatímco zbylá dvě jádra se zaměřovala na energetickou efektivitu. Tato architektura umožnila iPhonu 7 dosahovat působivého výkonu při zachování dlouhé výdrže baterie. Uživatelé si tak mohli užívat plynulejší chod aplikací, rychlejší načítání webových stránek a hraní graficky náročných her bez obav z rychlého vybití telefonu. A10 Fusion také přinesl vylepšení v oblasti grafiky. Integrovaný grafický procesor byl o 50 % rychlejší než ten v čipu A9, což se projevilo na realističtějších efektech ve hrách a plynulejším přehrávání videa.

Dostupnost v České republice

iPhone 7 byl v České republice oficiálně uveden do prodeje 16. září 2016. Zákazníci si jej mohli předobjednat od 9. září 2016 u všech tří hlavních mobilních operátorů – T-Mobile, Vodafone a O2 – a také u autorizovaných prodejců Apple produktů, jako jsou iStyle, Alza nebo Datart. Telefon byl dostupný ve dvou verzích – iPhone 7 a iPhone 7 Plus – a v pěti barevných variantách: stříbrná, zlatá, růžově zlatá, černá a matná černá.

Cena iPhonu 7 začínala na 19 490 Kč za verzi s 32 GB úložištěm, zatímco iPhone 7 Plus byl k dostání od 23 990 Kč za stejnou kapacitu. Zákazníci, kteří si iPhone 7 předobjednali, se dočkali doručení v den oficiálního zahájení prodeje, tedy 16. září. Poptávka po nových modelech iPhonu byla vysoká a v prvních dnech prodeje byly dostupné kusy rychle vyprodány.

Cena a předobjednávky iPhone 7

Všichni nedočkavci zbystřete! Už brzy se dočkáme příchodu nového iPhonu 7 a s ním i informací o jeho ceně a možnostech předobjednávky. Apple si zatím drží karty u těla, ale už teď se spekuluje o tom, kolik si za nejnovější přírůstek do rodiny iPhonů nechá zaplatit. Analytici předpovídají, že cena iPhonu 7 by se mohla pohybovat v podobných relacích jako u předchozího modelu, tedy iPhonu 6s, alespoň v době uvedení na trh. Samozřejmě se očekává, že cena se bude lišit v závislosti na kapacitě úložiště.

iphone 7 vydání

A co předobjednávky? I tady si Apple zatím nechává prostor pro překvapení. Nicméně, pokud se bude držet zavedených zvyklostí, je pravděpodobné, že předobjednávky budou spuštěny krátce po oficiálním představení iPhonu 7. To by mohlo proběhnout už v průběhu září. Fanoušci Applu by tak měli zbystřit a sledovat novinky, aby jim neunikla šance být mezi prvními majiteli nového iPhonu 7.

Srovnání s konkurencí

V době svého uvedení na trh v září 2016 čelil iPhone 7 konkurenci od Samsungu v podobě Galaxy S7 a S7 Edge, které se mohly pochlubit oblíbenými funkcemi, jako byla voděodolnost a slot na paměťové karty, jež iPhone 7 postrádal. Samsung měl navíc navrch s technologií Always-on displeje a rozlišením obrazovky u modelů S7. Dalším soupeřem byl LG G5 s inovativním modulárním designem, který umožňoval připojení externích doplňků. I když tato funkce nevzbudila masovou odezvu, LG G5 byl atraktivní volbou pro uživatele hledající něco netradičního. Huawei se svými modely P9 a P9 Plus bodoval u fanoušků mobilní fotografie díky duálnímu fotoaparátu vyvinutému ve spolupráci s legendární značkou Leica. I přes silnou konkurenci si iPhone 7 udržel svůj ikonický design, představil vylepšený fotoaparát a poprvé se vzdal 3,5mm jacku pro sluchátka, čímž vzbudil rozruch a připravil půdu pro bezdrátovou budoucnost.

První recenze a hodnocení

Po oficiálním představení iPhonu 7 se na internetu objevily první recenze a uživatelská hodnocení. Odborníci i fanoušci Applu nešetřili chválou na nový design, vylepšený fotoaparát a výkonný procesor A10 Fusion. Displej s technologií Retina HD byl hodnocen jako jeden z nejlepších na trhu, s věrným podáním barev a vysokým jasem.

Funkce iPhone 7 iPhone 6s
Displej 4.7 palců, Retina HD 4.7 palců, Retina HD
Procesor A10 Fusion A9
Voděodolnost Ano (IP67) Ne

Uživatelé ocenili také odolnost proti vodě a prachu dle certifikace IP67, která umožnila používat telefon i v náročnějších podmínkách. Nový operační systém iOS 10 pak přinesl řadu vylepšení a nových funkcí, které zefektivnily a zpříjemnily používání iPhonu 7. Mezi nejdiskutovanější novinky patřilo odstranění 3,5mm jacku pro sluchátka, které Apple nahradil bezdrátovými AirPods a adaptérem pro starší typy sluchátek.

iphone 7 vydání

Přestože se iPhone 7 setkal s převážně pozitivními reakcemi, někteří uživatelé kritizovali absenci zásadních inovací oproti předchozímu modelu. Výdrž baterie se oproti iPhonu 6s příliš nezlepšila a někteří recenzenti poukazovali na fakt, že design iPhonu 7 se od iPhonu 6 příliš neliší. Celkově však lze říci, že iPhone 7 byl v době svého vydání jedním z nejlepších smartphonů na trhu a sklidil zasloužený úspěch.

Doporučení pro zájemce o koupi

Zájemci o iPhone 7 by si měli nejprve ujasnit, zda jim vyhovuje jeho starší design a absence některých moderních funkcí, jako je například bezdrátové nabíjení nebo Face ID. Telefon byl představen v září 2016 a ukončení podpory se blíží, což znamená, že aktualizace softwaru a bezpečnostní záplaty nebudou k dispozici věčně. Na druhou stranu, iPhone 7 nabízí stále solidní výkon pro běžné používání, kvalitní fotoaparát a odolnost proti vodě a prachu. Jeho cena na sekundárním trhu je navíc velmi příznivá, což z něj dělá lákavou volbu pro uživatele s omezeným rozpočtem. Před koupí je vhodné zkontrolovat celkový stav telefonu, zejména baterii, displej a funkčnost tlačítka Home Button, které u tohoto modelu trpí častější poruchovostí. Doporučuje se také ověřit původ telefonu a ujistit se, že nepochází z pochybného zdroje. Alternativou k iPhone 7 může být iPhone SE (2020) s modernějším hardwarem, nebo starší iPhone 8, který nabízí bezdrátové nabíjení.

Dostupnost příslušenství

S příchodem každého nového iPhonu se na trhu objevuje i záplava příslušenství. iPhone 7, který byl představen v roce 2016, nebyl výjimkou. Absence 3,5mm jacku pro sluchátka znamenala boom v prodeji bezdrátových sluchátek a adaptérů. Naštěstí se na trhu objevila spousta kvalitních alternativ od Applu i jiných výrobců. Kromě sluchátek se těšily velké oblibě i kryty a ochranné fólie, které chránily nový, lesklý (a náchylnější k poškrábání) design iPhonu 7. Pro uživatele, kteří chtěli ze svého telefonu dostat maximum, se nabízely externí baterie, dokovací stanice nebo objektivy pro fotoaparát. Dostupnost příslušenství pro iPhone 7 byla široká a uspokojila potřeby i těch nejnáročnějších uživatelů.

Vliv na trh s chytrými telefony

Vydání iPhonu 7 mělo na trh s chytrými telefony značný dopad. Jeho příchod v roce 2016 byl ostře sledován a ovlivnil trendy v celém odvětví. Jedním z nejvíce diskutovaných prvků bylo odstranění 3,5mm jacku pro sluchátka, což vedlo k rozmachu bezdrátových sluchátek a k debatám o odvaze a inovacích. Apple tehdy argumentoval, že tento krok uvolnil místo pro další technologie uvnitř telefonu.

iphone 7 vydání

iPhone 7 také představil voděodolnost a prachuvzdornost, což se stalo standardem pro vlajkové lodě napříč značkami. Dvojitý fotoaparát u modelu Plus pak posunul možnosti mobilní fotografie a inspiroval konkurenci k vývoji vlastních řešení. V neposlední řadě iPhonu 7 pomohl udržet silnou pozici Applu na trhu, kde se čím dál více prosazoval Android.

Zajímavosti o vývoji iPhone 7

iPhone 7 byl představen světu 7. září 2016, a to s velkou slávou a pompou, jak je u Applu zvykem. Fanoušci jásali, analytici se předháněli v odhadech prodejů a technologický svět sledoval každý detail. Jednou z největších kontroverzí, která iPhone 7 provázela, bylo odstranění 3,5mm jacku pro sluchátka. Apple argumentoval odvahou a pokrokem, kritici volali po adaptérech a starých dobrých časech. Novinkou byl také duální fotoaparát, který se objevil u modelu iPhone 7 Plus. Ten sliboval dosud nevídanou kvalitu fotek, a to i v horších světelných podmínkách. Voděodolnost s certifikací IP67 byla dalším lákadlem pro všechny, kteří si svůj telefon rádi brali s sebou i do vlhčího prostředí. iPhone 7 byl k dispozici ve verzích s 32GB, 128GB a 256GB úložištěm, a to v barevných variantách Jet Black, Black, Silver, Gold a Rose Gold. Prodej iPhonu 7 byl ukončen v roce 2017, kdy ho nahradil jeho nástupce, iPhone 8. I přes to si ale iPhone 7 udržel své věrné fanoušky, kteří ocenili jeho elegantní design, výkon a spolehlivost.

Budoucnost řady iPhone

V roce 2016 Apple uvedl na trh iPhone 7, telefon, který byl ve své době revoluční. Přinesl vylepšený fotoaparát, odolnost proti vodě a prachu a poprvé se vzdal 3,5mm jacku pro sluchátka. Informace o vydání iPhone 7 tehdy obletěly svět a vyvolaly vlnu zájmu i kontroverze. Dnes, s odstupem času, se můžeme ohlédnout zpět a ptát se: Jak iPhone 7 ovlivnil budoucnost řady iPhone?

Absence 3,5mm jacku se stala standardem u dalších modelů iPhone a inspirovala i konkurenci. Odolnost proti vodě a prachu je dnes samozřejmostí a duální fotoaparáty, které se poprvé objevily u iPhonu 7 Plus, se staly běžnou součástí i levnějších modelů. iPhone 7 byl telefonem, který se nebál inovací, a i když ne všechny se setkaly s nadšením, jednoznačně ovlivnily směřování nejen řady iPhone, ale celého trhu s chytrými telefony.

iphone 7 vydání

Publikováno: 10. 07. 2024

Kategorie: technologie

Autor: arnostlustig

Tagy: iphone 7 vydání | informace o vydání iphone 7