Intel je technologickým gigantem světa

Intel, to je pojem, který je znám bezpochyby každému. Jde o největšího výrobce polovodičových obvodů a procesorů na světě. Jedna z dominantních firem známého Silicon Valley, jejíž roční obrat se pohybuje v desítkách miliard amerických dolarů.

Historie společnosti Intel

Na počátku všeho stály čtyři významní lidí. Byl to Robert Noyce, Arthur Rock, Gordon Moore a Max Palevsky. Ti v roce 1968 založili společnost, jejíž původní název byl Integrated Electronics Corporation. Jejich největší slávu pochopitelně zaznamenaly procesory určené do stolních počítačů, notebooků, serverů a jiných zařízení. Neznalí oboru to možná ani neví, ale Intel je také strůjcem telekomunikačních čipů, čipsetů, multimediálního vybavení, flash pamětí a ostatních produktů.

Nadnárodní korporace a technologická společnost má několik provozních segmentů a její podíl na trhu je značný. Jejím největším konkurentem v oblasti procesorů je bezpochyby firma AMD neboli Advanced Micro Devices.

Známé generace procesorů

Společnost Intel na trh uvedla několika typů procesorů, které se v oblasti výpočetní techniky zakořenily na dlouhá léta. Typickým příkladem jsou postarší procesory Pentium M. Od roku 2006 to byly procesory Intel Core 2 a následovaly další a další.

Z těch významných lze určitě zmínit architekturu s označením Nehalem a Westmere. Mezi novějšími jsou to naopak Haswell a Broadwell. Tato architektura se osvědčila u všech oblíbených procesorů Core i3, Core i5 a Core i7.

Intel jede samozřejmě nezadržitelně dál, takže lze uvést takové důležité mezníky jako Skylake, Kaby Lake a Coffee Lake, respektive Coffee Lake Refresh. Možná některé z nich budou využívat i domácí roboti.

Společnost si zakládá na dobrém a přehledném značení svých procesorů, ze kterého lze vyčíst výkonnostní řadu, označení generace i značení pro stolní počítače a notebooky. Typickým příkladem je označení procesoru Intel Core i7-6700 K. Intel pochopitelně neustále pracuje na vývoji nových řad procesorů, takže s přibývajícími léty se jistě můžeme těšit na vyšší a vyšší výkony.

Publikováno: 04. 07. 2020

Kategorie: Technologie

Autor: arnostlustig

Tagy: AMD | Intel | procesory Intel | společnost Intel