Virtuální realita nabízí lidem zcela jiný svět

Virtuální realita velice často označovaná zkratkou VR představuje ve své podstatě technologii, která dokáže věrně simulovat jinou realitu. Virtuální svět nabývající nejrůznějších podob. Hodně často je takových zařízení využíváno u počítačových her. V herním segmentu vše začalo počátkem 90. let 20. století, například v podání firmy Nintendo.

Taková hodně pomyslná VR realita se začala objevovat už v 50. letech 20. století. Mnohaletý vývoj však původní podobu využitou ve filmu posunul o mnoho levelů výše.

Virtuální realita a její zobrazení

Do virtuální reality můžete proniknout skrze novodobé technologie. Jde o speciální VR brýle neboli headsety, které dokáží simulovat virtuální svět. Tyto výrobky nabývají nejrůznějších forem. V každém případě vás svou konstrukcí a utěsněním odstřihnout od vnímání současného světa a nabídnou svět virtuální.

Virtuální realita může být prezentována tou nejzákladnější variantou, a to skrze VR brýle, do nichž lze vložit mobilní telefon. Jde asi o tu nejekonomičtější verzi. Dále jsou to VR brýle k počítači a hráčským konzolím, popřípadě VR headsety vhodné pro připojení jiného externího hardwaru.

Součástí takových zařízení jsou ovladače a ostatní prvky umožňující pohybovat se ve virtuální realitě. Při volbě takové techniky je vhodné přihlížet k faktorům jakými jsou stupnice svobody DoF a zorné pole FoV.

VR realita a další využití

Virtuální realita pochopitelně není jen výsadou hráčského světa. Hodně často tyto technologie využívají sportovci při simulování vhodných podmínek a armáda při přípravě na nadcházející mise. VR realita je rozšířená například v lékařství, kde slouží ke vzdělávacím účelům. Dále jsou to simulace krizových situací, ale i obecná výuka nebo zážitky ve formě prohlídek. Virtuální realita umožňuje streamovat živé přenosy a nabízet opravdu reálný a nevšední dojem. Kapitolou samou o sobě jsou VR pro fitness.

Tato technologie začínala jako součást starých sci-fi filmů a dnes se stala naprostou realitou a nedílnou součástí našich životů. Uvidíme, kam bude směřovat její vývoj v následujících letech. Výčet dostupných zařízení najdete třeba díky vyhledávači Google.

Publikováno: 21. 06. 2020

Kategorie: Technologie

Autor: arnostlustig

Tagy: virtual reality | virtuální realita | VR | VR brýle