Android je populární a oblíbený mobilní systém

Android je název celosvětově známého operačního systému pro mobilní zařízení. Využíván je nejenom v chytrých telefonech, ale také v tabletech, televizorech a ostatních zařízeních. Tento systém je založen na jádře Linux, to znamená, že jde o otevřený systém neboli Open Source.

Jak vznikl mobilní systém Android?

První mobilní telefon se systémem Android vznikl v roce 2008. Byl jím telefon T-Mobile G1 mnohdy označovaný jako HTC Dream. Na českém trhu se objevil o rok později. Pokud bychom chtěli poznat celou historii mobilního systému, je třeba zabrousit do roku 2003.

Tehdy vznikla společnost Android Inc., za níž stojí čtyři jména – Chris White, Nick Searse, Rich Miner a Andy Rubin. O dva roky později dochází k odkupu společností Google. V roce 2007 přichází první patenty a vývoj systému Android nabírá na obrátkách.

Vrstvy mobilního systému

Tento mobilní systém se skládá z několika základních vrstev tvořících plnohodnotně funkční celek. Základem všeho je jádro operačního systému, na které navazují knihovny psané v programovacím jazyku C a C++. Dále jsou to vrstvy zvané Android Runtime a Application Framework. Na pomyslném vrcholu ledovce je samotná základní aplikace, s níž přichází uživatel do kontaktu.

Google Play jako hlavní distribuční kanál

Všechny oficiální Android aplikace a hry jsou dostupné prostřednictvím speciálního marketu, kterým je Google Play. Aplikace během přidávání prochází patřičnými kontrolami, aby byl vyloučen nežádoucí a škodlivý kód ohrožující data uživatelů mobilních zařízení. Ani tyto kontroly však nejsou stoprocentní.

Google Play prezentuje aplikace všeho druhu – mobilní bankovnictví, kancelářské programy, chytrá domácnost, hry, grafické aplikace a mnohé další.

Android se z malého a nenápadného systému vypracoval v giganta publikovaného již v několikáté verzi. Jeho zastoupení na trhu je značné a v letech 2012 až 2016 měl více jak 80% podíl v rámci mobilních zařízení. Tato čísla jsou však srážena jeho velkým konkurentem, jímž je iOS od společnosti Apple. Tento mobilní systém se pyšní i silnou českou komunitou.

Publikováno: 02. 07. 2020

Kategorie: technologie

Autor: arnostlustig

Tagy: Android | Google Pay | mobilní systém | systém Android