Autonomní vozy budeme na silnicích vídat čím dál častěji

Autonomní vozy jsou veřejnosti známy jako samořídící vozy nebo také samořídící motorová vozidla. Z tohoto označení je celkem patrné, že jde o automobily, které k řízení nepotřebují řidiče. Tedy žádný lidský faktor nezbytný k tomu, aby vůz dojel z místa A do místa B.

Právě autonomní vozy jsou víceméně hudbou budoucnosti, což se potvrzuje už v současné době. Ta jde v tomto směru opravdu hodně rychle kupředu. Spojené státy americké jsou v testování a používání před ostatními zeměmi světa. Tam na ně můžete narazit v podání taxi služeb nebo rozvozů jídla.

Postupný vývoj automatizace

Samořídící vozy jsou spojeny s určitým druhem automatizace. Vše začíná na stupni nula, kde vlastně žádná automatizace není a vůz dokáže řidiče varovat jen před vybranými kolizemi na silnici. Teprve s prvním stupněm automatizace přišel asistent řidiče pracující se složitějšími funkcemi.

Od adaptivního tempomatu a parkovacího systému automobilky pozvolna přešly k automatickému hlídání jízdných pruhů, zrychlování a zpomalování vozidla až po převzetí samotného řízení. Autonomní vozy už dávno dosáhly vyšších stupňů automatizace, kdy jsou schopny jet bez zásahu řidiče z bodu A do bodu B. Jen nejsou natolik rozšířené. Je ale pravdou, že podobných konceptů stále přibývá stejně, jako testování, vylepšování a rozšiřování povědomí o samořídících automobilech. Spoustu videí můžete nalézt třeba na YouTube.com.

Zde je seznam jednotlivých stupňů automatizace, které byly definovány Asociací automobilového průmyslu známou pod zkratkou SAE.

  • Bez automatizace
  • Asistent řidiče Hands On
  • Částečná automatizace Hands Off
  • Podmíněná automatizace Eyes Off
  • Vysoká automatizace Mind Off
  • Plná automatizace neboli řízení volitelné

Autonomní vozy v České republice

I když to na první pohled nemusí být patrné, ani Česká republika v tomto ohledu nezahálí. Schválení prvních polygonů a vybraných testovacích tras, úpravy zákonů a vyhlášek. To vše v kombinaci s rychlostí vývoje známých automobilek. Nyní už zbývá jen vyčkávat na rozšíření tohoto trendu, jakým se autonomní vozy bezpochyby stanou. A předpoklad k tomu je opravdu značný.

Publikováno: 10. 06. 2020

Kategorie: Technologie

Autor: arnostlustig

Tagy: autonomní vozy | samořídící motorová vozidla | samořídící vozy | Tesla