Čip iPhone 14: Revoluce nebo evoluce?

Iphone 14 Chip

Nový čip A16 Bionic

Srdcem iPhonu 14 a iPhonu 14 Pro je nový čip A16 Bionic od Applu. Tento čip, postavený na 4nm technologii, přináší oproti předchozí generaci výrazné zlepšení výkonu a energetické efektivity. A16 Bionic má šest jader CPU, z toho dvě vysoce výkonná a čtyři úsporná. Díky tomu zvládá iPhone 14 plynule spouštět i ty nejnáročnější aplikace a hry, a to při delší výdrži baterie.

Zásadní novinkou je vylepšený grafický procesor s pěti jádry. Ten má o 50 % vyšší propustnost paměti, což se projeví především u graficky náročných her a aplikací pro úpravu videa. A16 Bionic má také dedikovaný engine pro zpracování obrazu, který umožňuje pořizovat fotografie a videa v ještě vyšší kvalitě. Díky vylepšenému ISP (Image Signal Processor) zvládá iPhone 14 lépe pracovat s dynamickým rozsahem a detaily ve světlech a stínech.

Nový čip se také podílí na vylepšení funkcí umělé inteligence. A16 Bionic zvládne až 17 bilionů operací za sekundu, což umožňuje iPhonu 14 rychleji a efektivněji zpracovávat komplexní úlohy, jako je rozpoznávání objektů v reálném čase nebo překlad jazyka.

Výkon a efektivita

Srdcem iPhonu 14 je čip A15 Bionic, který byl představený s iPhonem 13 Pro. I když se nejedná o nejnovější generaci, stále nabízí působivý výkon a efektivitu. Díky 5nm výrobnímu procesu a 15 miliardám tranzistorů zvládá A15 Bionic náročné úkoly jako je hraní her, střih videa nebo multitasking bez zadýchání. Šestijádrový procesor s dvěma výkonnostními a čtyřmi úspornými jádry zajišťuje plynulý chod systému a aplikací, zatímco pětijádrový grafický procesor se stará o špičkový grafický výkon.

Pro běžného uživatele to znamená, že iPhone 14 si poradí s čímkoli, co mu předhodíte. Hry běží plynule na vysoké detaily, fotografie a videa se zpracovávají rychle a bez prodlev a multitasking je bezproblémový. Díky vylepšené energetické efektivitě čipu A15 Bionic se můžete těšit i na delší výdrž baterie. iPhone 14 tak zvládne i náročný den bez nutnosti nabíjení.

4nm výrobní proces

Srdcem iPhonu 14 je čip A15 Bionic, vyrobený 4nm procesem. Tenhle drobeček je doslova nabitý tranzistory, což jsou miniaturní součástky, které řídí tok elektřiny. Čím menší proces, tím více tranzistorů se na čip vejde a tím je výkonnější a energeticky úspornější. 4nm proces u A15 Bionic v iPhonu 14 znamená oproti předchozí generaci nárůst výkonu až o 15 % a snížení spotřeby energie až o 30 %. To se projeví v rychlejším spouštění aplikací, plynulejším hraní her a delší výdrži baterie. A15 Bionic s 4nm procesem je zkrátka technologický skvost, který posouvá hranice mobilního výkonu. Díky němu si na iPhonu 14 užijete ten nejplynulejší a nejvýkonnější iOS zážitek.

Vylepšený grafický výkon

Srdcem iPhonu 14 je čip A15 Bionic, který posouvá grafický výkon na novou úroveň. Procesor disponuje pěti jádry GPU, která zaručují plynulejší a detailnější grafiku v náročných hrách a aplikacích. Ve srovnání s předchozí generací nabízí iPhone 14 až o 18 % vyšší grafický výkon. To znamená, že si užijete realistické efekty, plynulejší animace a celkově lepší vizuální zážitek. Ať už hrajete nejnovější hry, upravujete videa ve vysokém rozlišení nebo streamujete obsah v Dolby Vision, iPhone 14 vám poskytne dostatek výkonu pro bezproblémový chod. Vylepšený grafický výkon jde ruku v ruce s delší výdrží baterie. Čip A15 Bionic je vyrobený 5nm technologií, která je energeticky efektivnější než předchozí generace.

Rychlejší Neural Engine

Srdcem iPhonu 14 je čip A15 Bionic, který přináší vylepšení ve všech směrech, včetně Neural Enginu. Ten je zodpovědný za zpracování úloh umělé inteligence a strojového učení, jako je rozpoznávání obrazu, zpracování jazyka a další. V iPhonu 14 je Neural Engine ještě rychlejší než v předchozí generaci. Díky tomu zvládá až 15,8 bilionu operací za sekundu. To je o 40 % více než u iPhonu 13.

Rychlejší Neural Engine v iPhonu 14 umožňuje spoustu nových funkcí a vylepšení. Například umožňuje rychlejší a přesnější rozpoznávání obličejů ve Fotkách a vylepšuje výkon aplikací, které využívají rozšířenou realitu. Díky němu je také iPhone 14 schopen natáčet videa v Dolby Vision HDR s kinematografickým režimem, který umožňuje měnit hloubku ostrosti i po natočení videa. Vylepšený Neural Engine také přispívá k delší výdrži baterie iPhonu 14, jelikož dokáže efektivněji řídit spotřebu energie v závislosti na tom, jaké úlohy telefon právě vykonává.

Podpora pro Dolby Vision

Srdcem iPhonu 14 je čip A15 Bionic, zatímco iPhone 14 Pro se pyšní ještě pokročilejším čipem A16 Bionic. Oba tyto čipy přinášejí vylepšení v oblasti zpracování obrazu, což je klíčové pro podporu Dolby Vision. Dolby Vision je technologie HDR, která nabízí širší rozsah barev, vyšší kontrast a větší detaily ve světlých i tmavých scénách. Díky čipům A15 Bionic a A16 Bionic dokáží iPhony 14 přehrávat a nahrávat videa v Dolby Vision, a to i při frekvenci 60 snímků za sekundu.

Záznam videa v Dolby Vision na iPhonu 14 a 14 Pro otevírá nové možnosti pro kreativní tvorbu. Videa natočená v Dolby Vision si zachovají více detailů a dynamiky, což oceníte zejména při sledování na kompatibilních zařízeních, jako jsou Dolby Vision televize nebo monitory.

Lepší zpracování obrazu

Srdcem iPhonu 14 je čip A15 Bionic, který přináší vylepšení v mnoha oblastech, včetně zpracování obrazu. Díky vylepšenému obrazovému procesoru (ISP) a výkonnějšímu Neural Enginu dokáže iPhone 14 pořizovat ještě působivější fotografie a videa. Nový ISP umožňuje rychlejší zpracování obrazu, což se projeví zejména u fotografií v náročných světelných podmínkách. Fotky budou mít věrnější barvy, menší šum a více detailů i v tmavých oblastech. Vylepšený Neural Engine s 16 jádry zvládá 15,8 bilionu operací za sekundu, což umožňuje iPhonu 14 aplikovat pokročilé algoritmy pro zpracování obrazu v reálném čase. To se projeví například u funkce Photonic Engine, která kombinuje více snímků do jednoho snímku s vysokým dynamickým rozsahem a vynikající kvalitou i v horších světelných podmínkách. iPhone 14 tak posouvá hranice mobilní fotografie a umožňuje uživatelům zachytit nezapomenutelné okamžiky s profesionální kvalitou.

Nižší spotřeba energie

Srdcem iPhonu 14 je čip A15 Bionic, který se může pochlubit ještě nižší spotřebou energie než jeho předchůdce. Apple dokázal optimalizovat výkon procesoru a grafického čipu, což se pozitivně projevuje na výdrži baterie. Díky tomu si užijete delší používání telefonu na jedno nabití, ať už hrajete hry, sledujete videa nebo brouzdáte po internetu. Nižší spotřeba energie je znát i při běžném používání, kdy telefon vydrží bez problému celý den i při náročnějším provozu. Apple uvádí, že iPhone 14 vydrží na jedno nabití až o 2,5 hodiny déle než iPhone 13. To je skvělá zpráva pro všechny, kteří svůj telefon používají intenzivně a potřebují se na něj spolehnout po celý den.

Delší výdrž baterie

Jedním z hlavních lákadel iPhonu 14 je slib delší výdrže baterie. Apple se chlubí, že iPhone 14 vydrží na jedno nabití až o hodinu déle než iPhone 13, a to i přes to, že má stejný displej a podobné funkce. Jak je to možné? Odpověď se skrývá v novém čipu A16 Bionic, který je energeticky úspornější než jeho předchůdce.

A16 Bionic je vyrobený 4nm technologií, která umožňuje vměstnat na čip více tranzistorů a zároveň snížit jeho energetickou náročnost. Díky tomu dokáže iPhone 14 pracovat efektivněji a šetřit baterii i při náročných úkolech, jako je hraní her nebo streamování videa. Kromě nového čipu se na delší výdrži podílí i optimalizace softwaru iOS 16, který lépe hospodaří s energiemi a prodlužuje tak dobu používání na jedno nabití.

Vylepšení výdrže baterie je sice evoluční, nikoli revoluční, ale i tak se jedná o vítanou změnu, která potěší všechny uživatele, kteří se nechtějí nechat omezovat krátkou výdrží svého telefonu.

Vliv na herní zážitky

Nový čip A16 Bionic, kterým se pyšní iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max, přináší do světa mobilních her doslova revoluci. Díky vylepšenému grafickému výkonu a vyšší energetické účinnosti si hráči užijí plynulejší obraz i v těch nejnáročnějších hrách, a to bez nepříjemného sekání a s minimem tepla generovaného telefonem. Delší výdrž baterie pak zaručí, že vás telefon nenechá ve štychu ani při dlouhých herních maratonech.

I standardní iPhone 14 s čipem A15 Bionic, který byl představen v loňském roce, si s hrami poradí na jedničku. Stále se jedná o jeden z nejvýkonnějších mobilních čipů na trhu, který si bez problémů poradí i s nejnovějšími herními tituly. Hráči ocení i vylepšený displej s technologií ProMotion u modelů Pro, který nabízí plynulejší obraz a rychlejší odezvu na dotyk. To vše dělá z iPhonu 14 ideální volbu pro všechny vášnivé mobilní hráče.

Srovnání s předchozími verzemi

Nový iPhone 14 je vybaven čipem A16 Bionic, zatímco iPhone 13 používá A15 Bionic. Ačkoliv se názvy liší jen nepatrně, rozdíly v výkonu jsou znatelné. A16 Bionic je vyrobený 4nm technologií, která umožňuje integrovat více tranzistorů a dosáhnout tak vyššího výkonu při nižší spotřebě energie. Díky tomu iPhone 14 zvládá náročné hry a aplikace s větší plynulostí a delší výdrží baterie. Grafický výkon se u A16 Bionic také zlepšil, což ocení zejména milovníci mobilních her.

A15 Bionic v iPhone 13 je stále velmi schopný čip, který si poradí s většinou běžných úloh. Pokud ale chcete ten nejvyšší dostupný výkon a nejnovější technologie, A16 Bionic v iPhone 14 je jasnou volbou. Rozdíl v ceně mezi iPhonem 13 a 14 se tak může vyplatit těm, kteří hledají to nejlepší pro svůj mobilní zážitek.

Dostupnost a cena

Čipy A16 Bionic, kterými se pyšní modely iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max, jsou momentálně dostupné pouze v těchto modelech. Apple je známý svou strategií, kdy si nejnovější technologie nechává pro své nejvyšší řady a teprve s postupem času je implementuje i do dostupnějších modelů.

Je tedy pravděpodobné, že se čip A16 Bionic v budoucnu objeví i v jiných zařízeních, například v základním modelu iPhone 15. Cena samotného čipu není oficiálně zveřejněna, jelikož Apple neprodává své procesory samostatně.

Nicméně, analytici odhadují, že výrobní náklady na čip A16 Bionic se pohybují okolo 100 dolarů. Pro koncového zákazníka je relevantnější cena samotného telefonu. V České republice se iPhone 14 Pro s čipem A16 Bionic prodává od 29 990 Kč a iPhone 14 Pro Max od 33 490 Kč.

Dostupnost a cena se samozřejmě liší v závislosti na konfiguraci úložiště a prodejci.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: technologie

Autor: arnostlustig

Tagy: iphone 14 chip | chip iphone 14