Elektromobilita se rozšiřuje také v Česku

Elektromobilita je celosvětově žhavým tématem, které se nevyhýbá ani České republice. Je sice pravdou, že v porovnání s ostatními evropskými zeměmi z hlediska přípravy na elektromobilu zaujímáme spíše koncové příčky, přesto zde vzniká spousta nových dobíjecích stanic a patřičné zázemí.

Proč právě elektromobilita?

Ne nadarmo se říká, že elektromobilita je hudbou budoucnosti, k níž pomalu či rychle směřuje asi každá země světa. Snižování CO2 v ovzduší není tím jediným, proč je provoz na baterie tak lákavým tématem. Ticho, to je další z výhod, jíž s sebou elektromobilita přináší. Oproti klasickému spalovacímu motoru se Vám dostane doslova neslyšitelnému provozu.

Těšit se lze také na podstatně levnější provoz. Většina výrobců těchto vozů uvádí, že snížení nákladů oproti spalovacímu motoru je až o 80 %. Jako další bonus může být třeba parkování v Praze na modrých zónách.

Elektrická vozidla v praxi

I když v rámci elektromobility můžeme za většími evropskými státy zaostávat, lze si povšimnout tohoto narůstajícího trendu, například v podobě rozšiřování dobíjecích stanic. Veřejné dobíjecí stanice dokáží nabít elektromobil během 20 až 90 minut. Zakoupit lze také speciální domácí nabíječky, které nabijí vůz za 3 až 5 hodin. Z klasické zásuvky je to zhruba dvojnásobek.

Elektromobilita nabývá v podání vozů nejrůznějších podob. Pozvolné zavádění je také v kombinaci elektřiny a spalovacího motoru.

  • Plug-in hybrid
  • Full Hybrid
  • Mild-hybrid

Zmiňovaná elektromobilita je samozřejmě spjata s dalším tématem, jímž jsou autonomní vozy. I když v tomto ohledu má Česká republika před sebou ještě pořádný kus cesty.

Už dnes je však patrný rozmach elektromobility nejenom v rámci veřejného sektoru, ať už jsou to nabíjecí stanice umístěné v suterénech velkých firem a podobně. Spousta lidí myslí na tuto budoucnost a nechává si do svých garáží projektovat domácí nabíjecí stanice nebo alespoň přípravu pro jejich realizaci. Elektromobilita je zkrátka něčím, co bude s největší pravděpodobností na neustálém a pozvolném vzestupu.

Publikováno: 17. 06. 2020

Kategorie: technologie

Autor: arnostlustig

Tagy: elektromobil | elektromobilita | Full Hybrid | Mild-hybrid