Hackeři, na jejichž jména se nezapomene

Za výrazem hacker se skrývá počítačový specialista, který se snaží proniknout do zabezpečeného systému a cílí na odcizení tajných informací s vidinou poškození nebo zisku. Počítačoví hackeři doprovází náš svět od té doby, co vznikly počítače. My si nyní představíme ta nejznámější jména a jejich slavné hackerské útoky.

Hackeři Dotcom a Poulsen

Prvním je Kim Schmitz populární pod přezdívkou Dotcom. Už od útlého mládí pronikal do systému významných bank a cizí mu nebyla ani organizace NASA. Proslavil se krádeží malého množství peněz z bankovních účtů milionů lidí, které poslal na účet organizace Greenpeace. Díky velkému množství poškozených byla škoda kolem 20 milionů dolarů.

Další slavné jméno je Kevin Poulsen. Oba hackeři měli něco společného. A to byly skutečně dobré znalosti z oboru. Poulsen se angažoval v ovládání telefonních linek. Jedním z jeho úlovků byla manipulace v rámci výhry sportovního vozu Porsche 944 S2. Na svém kontě toho měl však daleko více. Stal se úspěšným útočníkem právě na telefonní linky. A jací další hackeři se dočkali celosvětové slávy?

Morris a Calce

Hackeři tohoto ražení měli také něco společného. Napáchali poměrně veliké škody. První jmenovaný Robert Tappan Morris vytvořil vir s názvem Morris Worm, který způsobil školy v řádu desítek milionů dolarů. Tento počin v podstatě odstartoval nechvalně známé DDos útoky.

Naopak Michael Calse jinak přezdívaný MafiaBoy byl slavný tím, že se mu podařilo v patnácti letech shodit internet. Svými útoky poškodil slavné společnosti jako Yahoo, CNN, Amazon a eBay.

Hackeři Guzner a Mitnick

Na závěr si necháme zmínku o dalších slavných hříšnících. Je to Dimitri Guzner, kterému se v roce 2008 podařilo díky DDos útokům vyřadit web Scientologické církve. Druhý jmenovaný Kevin Mitnick působil v dřívějších letech. Už v roce 1975 obešel systém děrných štítků autobusové dopravy, naboural se do společnosti DEC a klonoval telefony.

Hackeři jsou zkrátka všudypřítomní a jen se mění jejich techniky, způsoby a cíle. A pochopitelně jména těch, kdo takové škody způsobují.

Publikováno: 16. 06. 2020

Kategorie: Technologie

Autor: arnostlustig

Tagy: Dotcom | hacker | hackeři | Mitnick | Morris