SpaceX pomalu ale jistě dobývá vesmír

V letošním roce 2020 je to dlouhých devět let, kdy se poslední raketoplán Atlantis ocitl na stanici ISS. V té době skončil program raketoplánů a z území USA do vesmíru už další Američané nevystoupali. To se však změní během 27. května, kdy by v čase 22:33 SELČ měla odstartovat vzhůru k nebesům raketa Falcon 9 nesoucí kosmickou loď Crew Dragon. Jde o projekt společnosti SpaceX, za nímž stojí známý vizionář Elon Musk. Právě jemu dala ve středu 22. května vesmírná stanice NASA zelenou. A nyní po dlouhých letech také s posádkou na palubě.

Space X - scénář vlastní Elonu Muskovi

NASA do letounu SpaceX investovala za mnoho let více jak tři miliardy amerických dolarů a výsledek se skutečně dostavil. Na všem je postřehnutelný rukopis Elona Muska, ať už jde o design vesmírné lodi, tak samotné oblečení astronautů. Bílá v kombinaci s černými proužky. Astronauti budou k vesmírné lodi dokonce dopraveni jedním z vozů značky Tesla.

Výsadní právo podívat se po dlouhých letech do vesmíru dostali profesionální astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley, kteří se pyšní letitými zkušenostmi a stovkami hodin strávených ve vesmíru. NASA vkládá do svých nejlepších astronautů všechny naděje. A Elon Musk chce prostřednictvím projektu Demo-2 dokázat, že komerční lety do vesmíru v jeho podání nejsou ničím nedosažitelným.

Astronauti provedou na oběžné dráze několik důležitých testů a vše završí návštěvou vesmírné stanice ISS, kde stráví podle okolností 30 až 120 dnů.

Odstartuje Demo—2 vesmírnou turistiku SpaceX?

Elon Musk je v rámci svého projektu SpaceX hodně sebevědomý. K Marsu chce první vesmírnou loď vypravit už v roce 2022. O rok později by se měl k Měsíci vydat první vesmírný turista v podání japonského miliardáře Jusaka Maezawi. Musk chce k Marsu první lidskou posádku vynést v roce 2024. Nezbývá tedy než s velkým očekáváním sledovat výsledek tohoto letu, který si přečtete i na Seznam.cz.

Publikováno: 26. 05. 2020

Kategorie: technologie

Autor: arnostlustig

Tagy: Crew Dragon | Elon Musk | Falcon 9 | SpaceX