Hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření. Co je lepší?

Když si chcete pořídit vlastní bydlení, nabízí se Vám dvě možnosti. Jednou z nich je hypotéka, kterou lze mimochodem také refinancovat. Druhou variantu představuje úvěr ze stavebního spoření. Oba dva způsoby mají samozřejmě své klady a zápory. Abyste si mezi nimi dokázali vybrat, přinášíme Vám jejich podrobnější srovnání.

  • Dozvíte se přednosti a zápory hypotéky.
  • Zjistíte, jak funguje úvěr ze stavebního spoření.
  • Dojdete k tomu, co je pro Vás lepší.

Jaké zastoupení má hypotéka a úvěr ze stavebního spoření?

Pojďme si nejprve říci, jaký druh financování vlastního bydlení je využívanější. Vycházejme z několika historických údajů, v nichž je zahrnuta hypotéka i úvěr ze stavebního spoření. Podrobné srovnání najdete v tabulce níže. Objemy jsou uváděny v miliardách korun.

ObdobíHypotéční úvěrÚvěr ze stavebního spoření
201674,35,3
201890,512,2
201978,510,1
2020102,212,9
Jaký byl poměr hypotéky vůči úvěru ze stavebného spoření?

V obou případech jde o zvyšující se zájem. Je ale pravdou, že hypotéky mají v tomto směru navrch.

Hypotéka –výhody a nevýhody

Nejdříve se zaměřme na hypotéční úvěr. Jeho získání je určitě o něco jednodušší. Obdržíte nižší úrokovou sazbu, dlouhou dobu splatnosti a můžete si odečíst úroky ze základu daně. Díky konkurenčnímu prostředí se lze dopracovat k velice zajímavým splátkovým podmínkám. Na druhou stranu hypotéka vyžaduje ručení nemovitostí. Úroky si musíte zafixovat vždy na určité období a předčasné splacení je spojeno se sankcemi. Dnes už ani neobdržíte finanční prostředky v plné hodnotě zastavené nemovitosti.

Úvěr ze stavebního spoření – výhody a nevýhody

Pokud jde o úvěr ze stavebního spoření, je kvůli spoření spojen se státním příspěvkem až 2 000 Kč ročně. Úvěr můžete také odečíst ze základu daně a splatit jej lze dopředu bez sankcí. Úrok je pak fixován na dlouhou dobu dopředu. V některých případech není nutné dokládat ani výši příjmu. Opakem toho je nutnost určité doby spoření, což lze řešit méně výhodným překlenovacím úvěrem. Při financování je třeba dokládat faktury.