iOS je oblíbeným mobilním systémem

V případě mobilních telefonů se můžete setkat se dvěma nejznámějšími typy operačních systémů. Je to Android a iOS. A právě druhý jmenovaný Vám představíme podrobněji. Jde o mobilní systém primárně určený pro telefony iPhone vyráběné společností Apple.

Přejmenování z iPhone OS na iOS

První vydání tohoto operačního systému proběhlo 29. června 2007. Jeho původní název byl iPhone OS, teprve až od čtvrté verzi vydání došlo k jeho přejmenování na iOS, což do určité míry souvisí s vývojem systémů pro ostatní zařízení Apple, jakými jsou macOS, iPadOS, tvOS a další.

Tento mobilní operační systém se skládá ze čtyř základních vrstev, které jsou založené na systému UNIX. První vrstva se nazývá Cocoa Touch obsahující frameworky zásadní při vývoji aplikací. Tou další je Media Layer pro tvorbu grafiky. Třetí je vrstva Core Services Layer a poslední je Core OS.

Vývoj mobilního systému iOS

Společnost Apple každoročně vydává novou verzi mobilního systému iOS. Scénář je každý rok stejný. Nejprve jsou vydávány Beta verze a teprve poté dojde k oficiálnímu vydání. To obvykle probíhá během měsíce září příslušného roku, a to již několik let za sebou. Během roku je předkládáno ještě několik aktualizací zaměřených na drobné opravy a vylepšení.

S přihlédnutím k vypuštění první verze iOS 1.0 v roce 2007 si tak lze poměrně snadno spočítat, jaká je aktuální verze.

Co obsahuje mobilní systém?

Tento mobilní systém obsahuje samozřejmě vše potřebné pro každodenní používání mobilního telefonu iPhone. Je to e-mail, internetový prohlížeč, software pro obsluhu fotoaparátu, správu fotografií, sledování zdraví, kalendář a mnohé další. V rámci mobilního systému iOS je kladen velký důraz na ochranu soukromí a bezpečnost, což je doménou právě společnosti Apple.

Každá verze systému je navíc kompatibilní se staršími modely mobilních telefonů iPhone, jimž se dostává náležité softwarové podpory po dobu několika let. V tomto směru patří systém iOS k těm opravdu vyspělým, flexibilním a univerzálním.

Publikováno: 05. 07. 2020

Kategorie: Technologie

Autor: arnostlustig

Tagy: Apple | iOS | iPhone | mobilní systém | systém iOS