Jaderná energetika v Česku i ve světě

Jaderná energie nebo také atomová energie. To je celosvětově probírané téma. Energie uvolňovaná prostřednictvím jaderných reakcí, která na naší planetě tvoří asi 13,5 % energetických zdrojů. Jaderná energetika souvisí primárně s jadernými elektrárnami. A právě jadernímu průmyslu se bude věnovat tento článek.

Na úvod je třeba zmínit, že jaderná energie je něco zcela jiného než solární energie, za níž je mylně zaměňována.

Jaderná energetika a její historie

Jaderná energetika, to je především štěpná jaderná reakce plutonia a uranu. Složité procesy, během kterých dochází k výrobě elektřiny. Vůbec k prvnímu jadernímu štěpení došlo v roce 1938. Konkrétně to bylo v Berlíně a postarali se o to tři významní specialisté z oboru – Otto Hahn, Fritz Strassman a Lise Meitner. Postupem času se jaderný program rozmohl v mnoha dalších zemích světa.

Pokud je tématem tato energetika, měla by padnout také zmínka o největších haváriích v této oblasti, které za sebou zanechaly nežádoucí spoušť. První proběhla v roce 1979 v Three Mile Island ve Spojených státech amerických. Další a mnohem větší byla havárie v Černobylu v roce 1986. Tou třetí je havárie ve Fukušime v roce 2011. Jaderná energetika v tomto případě získala řadu negativních příznivců, což se projevilo celosvětově.

Energetika v České republice

Na území České republiky stojí dvě jaderné elektrárny. Jaderná elektrárna Dukovany začala vznikat v roce 1974 a byla dokončena v roce 1978. Jaderná elektrárna Temelín byla budována v letech 1987 až 2000. Jaderná energetika díky nim zajišťuje v Česku kolem 35 % celkově vyrobené elektřiny, což je údaj z roku 2017. Proto i v nadcházejících letech bude docházet k postupnému rozšiřování a zprovozňování dalších jaderných bloků.

Je pravdou, že jaderná energetika má po celém světě i řadu negativních příznivcům, na jejichž popud vznikla přemíra nejrůznějších antijaderných hnutí. Je však pravdou, že v povědomí Čechů má tento způsob výroby elektrické energie stále zelenou.

Publikováno: 03. 07. 2020

Kategorie: technologie

Autor: arnostlustig

Tagy: atomová energie | jaderná energetika | jaderná energie | jaderné elektrárny