Mistrovství světa silničních motocyklů do detailu

Mistrovství světa silničních motocyklů je pro milovníky motorek tím samým, jako Formule 1 pro vyznavače čtyř kol a rychlých vozů. Jestliže Vás zajímá, jaká je specifikace těchto závodů a tříd a na jakých světových okruzích se jezdí, začtěte se do následujících řádků. Prozradíme Vám vše podstatné.

  • Závody Moto3
  • Závody Moto2
  • Závody MotoGP

Mistrovství světa silničních motocyklů – technické specifikace

Pojďme se nejprve zaměřit na to nejzákladnější. A tím je technická specifikace tří závodů, které se jezdí samostatně. Jednotlivé třídy měly v minulosti určitý vývoj. Aktuálně můžete narazit na tři z nich, jejichž odlišnosti Vám přiblížíme v tabulce níže.

SpecifikaceMoto3Moto2MotoGP
Maximální objem250 ccm765 ccm1000 ccm
Maximální výkon40 kW100 kW180 kW
Maximální rychlost230 km/h285 km/h345 km/h
Konfigurace motoruJednoválecŘadový čtyřválecDvouválce a čtyřválce
Rozpis kubatur pro závody silničních motocyklů.

Ještě je třeba zmínit, že pneumatiky pro jednotlivé třídy jsou jednotné, aby v tomto směru byly možnosti všech jezdců co možná nejvyrovnanější.

Historie MotoGP

Mistrovství silničních motocyklů je velice často označováno zkratkou MotoGP, i když existují i dvě slabší kategorie. Tento seriál vznikl v roce 1949 za ještě starých podmínek a rozdělení. Vlastníkem komerčních práv je od samotného počátku Dorna Sports. Vývoj jednotlivých seriálů a tříd pochopitelně ušel velký kus cesty. Ve vybraných letech se dokonce jezdily třídy na motocyklech s kubaturou 50 ccm, 80 ccm, 350 ccm a 500 ccm. Výjimkou nebyly ani závody sidecar.

Mistrovství světa silničních motocyklů a jednotlivé okruhy

Závody silničních motocyklů je jezdí po celém světě, mimo jiné i v České republice, konkrétně na Masarykově okruhu v Brně. Pokud bychom měli zmínit ty nejslavnější okruhy, začít můžeme třeba v Kataru – Losail International Circuit. Mezi další patří Circuit of the Americas ve Spojených státech amerických, Circuit de Catalunya ve Španělsku, Red Bull Ring v Rakousku, Sepang International Circuit v Malajsii, TT Circuit Assen v Nizozemsku a Silverstone ve Spojeném království.