Operační systém je nedílnou součástí počítače

S pojmem operační systém se setkáváme poměrně dlouhou řádku let. Zjednodušeně řečeno jde o programové neboli softwarové vybavení počítače, které se skládá ze samotného jádra a přidružených systémových nástrojů. Dnes už jsou operační systémy doplněny také o grafické jádro. To přináší vyšší přehlednost a uživatelský komfort.

Nebylo tomu tak ale vždy, když se po roce 1967 začaly objevovat první operační systémy. Třeba ten od firmy IBM, jehož název byl MFT.

Počítačový operační systém

Mezi klasickými počítači se za dlouhou dobu vývoje nejvíce rozšířil systém Windows v mnoha verzích. Ten je využíván nejenom na stolních PC, ale také v rámci serverových řešení. Systém Windows má v závěsu ještě další operační systémy.

Hodně používaný je například systém macOS, který je výhradně dodáván s výpočetní technikou od společnosti Apple. Známý je i operační systém ChromeOS. Ano, jak správně tušíte, je odvozen od stejnojmenného prohlížeče Google Chrome.

Kapitolou samou o sobě je otevřený počítačový systém Linux. Na linuxovém jádru vznikla velká spousta distribucí od Ubuntu, přes Fedoru, Slack, až po Kubuntu, Debian, Red Hat Linux, CentOS a další. Linux oplývá poměrně uzavřenou komunitou uživatelů a přináší možnosti a nástroje pro ty zkušenější. Hodně často je využíván v rámci síťových a serverových záležitostí.

Mobilní počítačový systém

Operační systém pochopitelně není součástí pouze výpočetní techniky, ale také mobilních zařízení. Dávno pryč jsou doby, kdy „hloupé“ mobilní telefony fungovaly se systémem Java ME nebo Symbian. Od té doby se objevil například Windows Mobile, který však postihl postupný zánik. Tento systém jednoduše propásl svou příležitost a nestačil konkurenci.

Nejpoužívanější mobilní systémy současnosti jsou dva. Je to iOS běžící na telefonech a tabletech výrobce Apple. Na ostatních mobilních telefonech se vyjímá operační systém Android.

Ať už jde o počítače, mobily, servery, notebooky a jiná zařízení, každý z operačních systémů jistě má co nabídnout a vždy osloví určitou skupinu uživatelů.

Publikováno: 11. 06. 2020

Kategorie: Technologie

Autor: arnostlustig

Tagy: Linux | macOS | operační systém | Windows