Podcast je efektivním vzdělávacím nástrojem

Slovo podcast vychází z výrazu podcasting, který byl vymyšlen v roce 2004 Adamem Currym. Jde o jeden ze způsobů šíření informací. V tomto případě je to zvukem. Podcast je tedy určitým audio souborem. Zajímavé je, jak vůbec vznikl samotný název podcast. Došlo k tomu spojením slov vysílání „boardcasting“ a názvu přehrávače iPod od společnosti Apple. Úsměvné je, že iPod se samotným využíváním podcastu vlastně nemá nic společného.

K čemu lze využívat podcast?

Podcast je v podstatě přenos textové informace do zvukové nahrávky. Prostřednictvím mluveného slova se můžete nejčastěji vzdělávat, učit novým věcem, sbírat hodnotné informace a bavit se. Dnes existuje velká spousta tematicky odlišných podcastů, takže na své si přijde opravdu kdokoliv.

Kvalitní podcast je v podstatě nenáročnou formou studia a sebevzdělávání, kterému se můžete věnovat během volných chvil v průběhu dne. Tehdy, kdy nemůžete takové informace číst a osobně je studovat. Do uší si pustíte zvukovou nahrávku, a to kdekoliv.

  • Při jízdě v tramvaji
  • Při vaření rodinné večeře
  • Při cvičení ve fitness centru
  • Při procházce v přírodě

Podcast Vám umožní spojit dvě činnosti v jednu a efektivně využívat volný čas pro vzdělávání. Upotřebit k tomu můžete chytrý telefon nebo přímo notebook. Dnes už existuje řada aplikací a nástrojů, jak si usnadnit poslech.

Nejčastější témata podcastu

Podcasting může nabývat nejrůznějších podob. Od poslechu rozhlasové stanice, přes výuku, interní vzdělávání, až po klasický blog nebo prvek pro získávání nových klientů. Možnosti jsou opravdu neomezené, a tak můžete narazit na široké portfolio podcastů, jak v České republice, tak v zahraničí.

Typickým příkladem jsou informace prezentované z oblasti IT, businessu, marketingu, návody, cestovatelské blogy, humorné povídky, rozhovory s úspěšnými lidmi, startupy, rady z finanční oblasti a další.

Podcasty lze odebírat od nejrůznějších tvůrců, kterých jsou na světě řádově stovky tisíc. Omezovat se není třeba ani z pohledu jazyka, protože podcasting už je dostupný v desítkách jazyků. Použijte vyhledávač Yahoo.com a najděte si podcast, jenž Vás bude opravdu zajímat.

Publikováno: 12. 06. 2020

Kategorie: Technologie

Autor: arnostlustig

Tagy: IT podcast | podcast | podcasting | podcasty