Pohony současných vozů mají různé podoby

Už dávno pryč jsou doby, kdy jste u automobilů mohli narazit pouze na spalovací motory. Ty zážehové a vznětové nás sice doprovází od vzniku aut, dnes už jsou však v popředí zájmu i mnohé další pohony. Je ale pravdou, že právě spalovací motory jsou takovým pomyslným odrazovým můstkem pro jakékoliv jiné.

Hybridní pohony automobilů

Setkat se lze například s pohony Micro-hybrid. Tímto názvem jsou značena vozidla doplněná o stop/start systém, který se údajně podepisuje na nižší spotřebě auta a celkové efektivitě. S pohony hybrid se pojí i několik ostatních důmyslnějších variant.

  • Mild-hybrid – Vozy opatřené generátorem pomáhajícím spalovacímu motoru.
  • Hybrid – Spalovací motor ve spojení s elektromotorem.
  • Plug-in hybrid – Obdoba klasického hybridu, avšak s výkonnějším elektromotorem.

Od hybridů je jenom malý kousek k elektromobilitě. Takové vozy mají pohony ryze elektrické a pohonná hmota nabývá podobu energie uložené v bateriích. Výjimkou nejsou ani vodíkové elektromobily známé pod zkratkou FCV neboli Fuel Cell Vehicle. V tomto případě nejsou použity pevné baterie, jako u klasického elektromobilu, ale palivové články. Je ale pravdou, že právě v České republice vodíkové motory nejsou moc rozšířené.

Plynové motory

Spalovací motory ovšem neslouží pouze pro spalování benzínu nebo nafty, jak by si mohl, kdo myslet. Využít lze také plyn v mnoha podobách, díky čemuž vznikají ostatní pohony. Naprostou klasickou je LPG. Propan butan patří pravděpodobně mezi ty nejrozšířenější. Tím dalším je zemní plyn označovaný jako CNG. Pro tyto pohony hovoří bezpochyby vyšší šetrnost k životnímu prostředí. Obecně platí, že nákup podobného typu vozidla se vyplatí těm, kdo každoročně najezdí více kilometrů.

Pohony dopravních prostředků jsou samozřejmě neustále vylepšovány, zdokonalovány a obměňovány. Nezbývá tedy než čekat, s čím dalším automobilky přijdou. Předpokladem je fakt, že to budou motory zaměřené na snižování emisí v ovzduší. S největší pravděpodobností bude docházet ke kombinaci elektrifikace a alternativních paliv. Spojení konvenčních motorů, které budou mimo jiné i úsporné.  

Publikováno: 19. 06. 2020

Kategorie: technologie

Autor: arnostlustig

Tagy: hybridní pohony | motory | plynové pohony | pohony