Solární energie je využívána stála častěji

Solární energie patří do kategorie obnovitelných zdrojů energií. Získávána je ze Slunce, které svítí na území České republiky kolem 1 300 až 1 800 hodin ročně, takže má co nabídnout. Využití solární energie je naprosto zřejmé. Slouží k vytápění nemovitostí, výrobě elektřiny a k ohřevu vody.

Jak je získávána solární energie?

Abyste docílili výše uvedeného, potřebujete k tomu jediné. A tím jsou fotovoltaické panely. Právě prostřednictvím fotovoltaiky je přeměňováno sluneční záření na elektřinu. Součástí těchto panelů jsou velkoplošné polovodičové fotodiody. Tyto technologie jsou neustále vyvíjeny a objevují se nové a nové generace fotovoltaických panelů.

Solární energie je díky těmto prostředkům přeměňována za elektřinu zhruba z 20 % v případě ideálních podmínek. Zásadní je především správná orientace panelu vůči světovým stranám. Vždy to musí být tak, aby na fotovoltaické panely dopadalo co nejvíce slunečního záření co nejdelší dobu.

Pokud Vás zajímá, kolik této energie dopadne na území České republiky, prozradíme Vám to. Je to v průměru od 900 do 1 300 kWh na metr čtvereční za jeden rok.

Energie pro ohřev vody

To, jak funguje solární energie v rámci ohřevu vodu si můžete prohlédnout třeba na YouTube. Podstatné je, jaké technologie jsou využívány. Tím jednodušším řešením je bezpochyby fotovoltaický ohřev vody s vyšší účinností, avšak velkými fotovoltaickými panely na střeše.

Opačnou variantu představuje termický ohřev vody, který je cenově dostupnější, využívá menší plochy panelů a slouží zároveň pro vytápění nemovitostí. Počítat ale musíte se složitější instalací a většími přebytky zbytkového tepla.

Tato energie je v současnosti boomem. Lidé se stále více spoléhají na obnovitelné zdroje, takže v tomto směru se objevují nové a vylepšené technologie. Možná i proto je tak velký zájem o domácí solární elektrárny plnící spoustu úloh najednou. Velice často se lze setkat s pojmem hybridní solární elektrárny, které jsou napojeny na klasickou elektrickou síť. Solární energie má zkrátka zelenou.

Publikováno: 24. 06. 2020

Kategorie: Technologie

Autor: arnostlustig

Tagy: fotovoltaické panely | fotovoltaika | fotovoltaiky | solární energie