Tajemství dokonalého hodu: Vše o basketbalovém koši

Basketball Kos

Historie basketbalového koše

První basketbalový koš byl vskutku košem na broskve! Vymyslel ho v prosinci 1891 James Naismith, učitel tělocviku na Springfield College v Massachusetts, USA. Hledal novou, méně kontaktní hru pro své studenty, a tak připevnil koš na ovoce na zábradlí balkonu v tělocvičně. První zápas se hrál s fotbalovým míčem a devíti hráči na každé straně. Koš si brzy získal oblibu a hra se rychle rozšířila po celých Spojených státech a později i do celého světa.

Anatomie koše: Konstrukce a materiály

Koš na odpadky, zdánlivě jednoduchý předmět, skrývá promyšlenou anatomii. Jeho konstrukce se liší podle účelu a designu, ale základní prvky zůstávají stejné. Tělo koše tvoří nádoba, obvykle válcovitá nebo hranatá, která pojme odpad. Materiálem může být odolný plast, kov, nebo i přírodní materiály jako proutí či bambus. Pro snadnou manipulaci je koš vybaven uchy nebo madly. Víko, ať už pevné, výklopné nebo na šlapací mechanismus, brání šíření zápachu a zamezuje přístupu hmyzu. Některé koše mají i vnitřní vyjímatelnou nádobu pro snadnější vynášení odpadu.

Typy košů: Od hřiště po halu

Koše na basketbal nejsou jen tak lecky jaké. Liší se materiálem, odolností i designem. Venkovní hřiště si žádají robustní konstrukce z pozinkované oceli, odolné vůči vandalismu i rozmarům počasí. Pro rekreační využití na zahradě postačí i levnější varianta z plastu, která ale nevydrží věčně. Profesionální haly se pyšní hydraulicky stavitelnými koši, které se přizpůsobí hráčům všech věkových kategorií. Ať už hledáte koš pro trénink budoucích hvězd NBA nebo jen pro zábavu s rodinou, výběr je široký.

Význam koše v basketbalu

Koš je ústředním prvkem basketbalu, cílem hry a zdrojem bodů. Jeho význam přesahuje pouhou fyzickou konstrukci. Symbolizuje úspěch, přesnost a týmovou spolupráci. Hráči trénují hodiny, aby zdokonalili své střely a dokázali koš zasáhnout z různých pozic a úhlů. Zvuk míče procházejícího síťkou koše je jedním z nejvíce uspokojujících zvuků v basketbalu, symbolizujícím radost z dosažení cíle. Koš je také zdrojem napětí a emocí, zvláště v závěrečných sekundách hry, kdy každý bod může rozhodnout o vítězství nebo porážce.

Zajímavosti o basketbalových koších

Věděli jste, že první basketbalové koše byly ve skutečnosti koše na broskve? James Naismith, vynálezce basketbalu, je použil v roce 1891 při první hře na Springfield College v Massachusetts. Až do roku 1906 se míč z koše vytahoval dlouhou tyčí! Zajímavostí je, že oranžová barva basketbalového míče nebyla původně daná. První míče byly hnědé, oranžová barva se prosadila až ve 40. letech 20. století, protože byla lépe viditelná pro hráče i diváky.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: sport

Autor: arnostlustig

Tagy: basketball kos | basketbalový koš