Technologie: Huawei podpora Google - co se děje?
Google služby na telefonech Huawei
Situace ohledně Google služeb na telefonech Huawei je pro mnoho uživatelů stále nejasná. V roce 2019 uvalila americká vláda na Huawei obchodní omezení, která ovlivnila přístup společnosti k technologiím amerických firem, včetně Googlu. To znamená, že novější modely telefonů Huawei nemají předinstalované Google Mobile Services (GMS), jako je Obchod Play, Gmail, Mapy Google a další.
Místo toho Huawei vyvíjí a propaguje vlastní ekosystém Huawei Mobile Services (HMS) s obchodem AppGallery. V něm najdete rostoucí počet aplikací, ale některé populární aplikace, na které jste zvyklí, tam stále chybí. Existují alternativní způsoby, jak některé z nich do telefonů Huawei dostat, ale ne vždy jsou ideální a mohou být komplikované pro běžné uživatele.
Je důležité si před koupí telefonu Huawei ověřit, zda má přístup ke službám Google. Modely uvedené na trh před rokem 2019 by s tím neměly mít problém. Pro novější modely je potřeba hledat informace o dostupnosti GMS nebo se zaměřit na ekosystém HMS a dostupnost aplikací v AppGallery. Huawei intenzivně pracuje na rozvoji HMS a přidává do AppGallery stále více aplikací, ale prozatím je pro některé uživatele absence plnohodnotného přístupu ke službám Google limitující.
Obchod Play a Huawei
Situace ohledně podpory Google pro zařízení Huawei je pro mnoho uživatelů stále nejasná. Kvůli americkým sankcím z roku 2019 nemohou nové telefony Huawei oficiálně nabízet Obchod Play a další služby Google. To znamená, že aplikace jako Gmail, Mapy Google nebo YouTube nejsou předinstalované a nelze je stáhnout běžným způsobem. Huawei aktivně pracuje na vývoji vlastního ekosystému mobilních služeb (Huawei Mobile Services, HMS) a obchodu s aplikacemi AppGallery. AppGallery se rychle rozrůstá a nabízí stále více populárních aplikací. Některé aplikace, které v AppGallery nenajdete, lze používat prostřednictvím webového prohlížeče. Huawei také nabízí nástroje, které usnadňují přechod ze zařízení s Google službami na zařízení Huawei. Uživatelé si tak mohou přenést kontakty, fotografie a další data. I když absence Obchodu Play může být pro některé uživatele limitující, Huawei se snaží tuto situaci kompenzovat rozvojem vlastních služeb a partnerstvími s vývojáři aplikací.
Nové telefony bez Google aplikací
Značka Huawei se před časem ocitla v centru pozornosti kvůli omezením ze strany americké vlády, která ovlivnila přístup k některým službám Google, včetně obchodu Google Play a aplikací jako Gmail, Mapy Google nebo YouTube. Tyto restrikce se dotkly především nových telefonů Huawei uvedených na trh po zavedení omezení.
Huawei se s touto situací aktivně vyrovnává a intenzivně pracuje na vývoji vlastních alternativních řešení. Pro uživatele to znamená, že na nových telefonech Huawei nenajdou předinstalované aplikace a služby Google. Místo toho Huawei nabízí vlastní obchod s aplikacemi AppGallery, který se neustále rozrůstá a nabízí čím dál širší škálu aplikací. Zároveň Huawei vyvíjí vlastní ekosystém služeb, které mají nahradit ty od Googlu.
Pro stávající uživatele telefonů Huawei, kteří si zařízení pořídili před zavedením restrikcí, se nic nemění. I nadále mohou bez omezení používat aplikace Google a mají přístup ke všem aktualizacím.
Huawei zařízení vyrobená po květnu 2019, bohužel, nemají přístup k službám Google, jako je Obchod Play, Gmail nebo Mapy Google. To je důsledek obchodních omezení ze strany USA.
Zdeněk Novotný
Dopad na uživatele Huawei
Pro uživatele Huawei, kteří si pořídili telefon bez předinstalovaných služeb Google, to znamenalo znatelnou změnu. Mnoho oblíbených aplikací, jako je Obchod Play, Gmail, Mapy Google nebo YouTube, na jejich telefonech nenajdou. To může být pro některé uživatele limitující, jelikož tyto aplikace jsou pro mnoho uživatelů Androidu klíčové.
Huawei se s touto situací snaží aktivně vypořádat a nabízí vlastní alternativy. Vlastní obchod s aplikacemi AppGallery se neustále rozrůstá a nabízí stále více aplikací. Huawei také investuje do vývoje vlastních služeb, které by nahradily ty od Googlu. Například Huawei Mobile Services (HMS) nabízí funkce podobné Google Mobile Services (GMS), jako je cloudové úložiště, navigace nebo hudební streamování.
Přechod na ekosystém Huawei však může být pro některé uživatele náročný. Ne všechny aplikace jsou v AppGallery dostupné a některé funkce HMS se liší od těch od Googlu. Uživatelé si tak musí zvyknout na nové prostředí a případně hledat alternativní řešení.
Je důležité si před koupí telefonu Huawei bez služeb Google uvědomit tato omezení a zvážit, zda vám nebudou chybět aplikace a služby od Googlu.
Alternativy Google služeb
Vzhledem k situaci ohledně podpory Google služeb na zařízeních Huawei, se mnoho uživatelů zajímá o dostupné alternativy. Dobrou zprávou je, že existuje široká škála alternativních aplikací a služeb, které mohou plnohodnotně nahradit ty od Googlu.
Pro začátek je tu AppGallery, oficiální obchod s aplikacemi od Huawei. Neustále se rozrůstá a nabízí stále více populárních aplikací, včetně lokálních i globálních. Pokud hledáte alternativu k Mapám Google, můžete vyzkoušet Mapy.cz nebo Waze. Prohlížeč Google Chrome lze snadno nahradit prohlížeči Firefox, Opera nebo Microsoft Edge.
Co se týče e-mailu, Gmail lze nahradit službami jako Outlook, Yahoo Mail nebo ProtonMail. Pro ukládání dat do cloudu existují alternativy jako Huawei Mobile Cloud, MEGA nebo Dropbox. V oblasti streamování hudby můžete využít služby Spotify, Deezer, Tidal nebo Apple Music.
Důležité je si uvědomit, že přechod na alternativní služby může vyžadovat určitý čas a úsilí. Je potřeba si zvyknout na nové rozhraní a funkce. Na druhou stranu, mnoho alternativních služeb nabízí srovnatelné, ne-li lepší funkce a uživatelskou zkušenost než ty od Googlu.
Huawei Mobile Services (HMS)
Huawei Mobile Services (HMS) je sada aplikací a služeb od společnosti Huawei, která slouží jako alternativa ke Google Mobile Services (GMS). Tato změna přišla v důsledku amerických sankcí uvalených na Huawei, které společnosti znemožnily používat služby Google na svých nových zařízeních.
Funkce | Huawei (bez Google podpory) | Telefony s Google podporou |
---|---|---|
Operační systém | EMUI (založeno na Androidu) s Huawei Mobile Services (HMS) | Android s Google Mobile Services (GMS) |
Obchod s aplikacemi | Huawei AppGallery | Google Play Store |
Dostupnost aplikací Google | Omezená, některé aplikace dostupné přes webové rozhraní | Plná dostupnost |
Google mapy | Nedostupné, alternativy jako Petal Maps | Dostupné |
Google Pay | Nedostupné, alternativa Huawei Pay s omezenou dostupností v ČR | Dostupné |
Absence GMS na telefonech Huawei vyvolala u mnoha uživatelů otázky ohledně kompatibility aplikací a dostupnosti služeb. Huawei se však této výzvě postavil čelem a intenzivně pracuje na rozvoji HMS a budování vlastního ekosystému aplikací.
HMS zahrnuje klíčové služby jako je obchod s aplikacemi AppGallery, cloudové úložiště Huawei Cloud, navigační službu Petal Maps a mnoho dalších. Huawei aktivně spolupracuje s vývojáři po celém světě, aby do AppGallery přinesl širokou škálu populárních aplikací.
Přechod z GMS na HMS může pro některé uživatele představovat změnu, Huawei se však snaží tento proces co nejvíce usnadnit a poskytuje uživatelům podporu a informace o dostupných alternativách.
AppGallery - obchod s aplikacemi
AppGallery je oficiální obchod s aplikacemi pro zařízení Huawei, který nahrazuje Google Play Store. Vzhledem k omezením ze strany USA, Huawei nemůže na svých nových zařízeních používat služby Google, včetně obchodu Play Store. To znamená, že uživatelé Huawei telefonů a tabletů si nemohou stahovat aplikace z Google Play Store.
AppGallery nabízí širokou škálu aplikací rozdělených do kategorií, jako jsou hry, sociální média, zábava a další. Huawei aktivně pracuje na rozšiřování nabídky aplikací v AppGallery a spolupracuje s vývojáři po celém světě.
I když AppGallery nenabízí všechny aplikace dostupné v Google Play Store, existují alternativy, jak do Huawei zařízení nainstalovat aplikace, které v AppGallery nenajdete. Mezi tyto alternativy patří stahování APK souborů z důvěryhodných webových stránek nebo použití obchodů s aplikacemi třetích stran.
Je důležité si uvědomit, že stahování aplikací z neznámých zdrojů může představovat bezpečnostní riziko. Proto je vždy doporučeno stahovat aplikace pouze z důvěryhodných zdrojů a věnovat pozornost oprávněním, která aplikace požaduje.
Dostupnost aplikací
Zařízení Huawei uvedená na trh po květnu 2019 nemají předinstalované aplikace a služby Google. To znamená, že uživatelé těchto zařízení nemají přístup k Obchodu Google Play a nemohou si stahovat aplikace jako Gmail, Mapy Google nebo YouTube. Huawei vyvinul vlastní obchod s aplikacemi s názvem AppGallery, který nabízí širokou škálu aplikací. Mnoho populárních aplikací je k dispozici také v AppGallery, včetně lokálních i mezinárodních alternativ. Huawei dále nabízí uživatelům možnost stahovat aplikace z jiných důvěryhodných zdrojů. Uživatelé si mohou stáhnout soubory APK (Android Package Kit) z webových stránek vývojářů nebo z důvěryhodných platforem třetích stran. Je však důležité stahovat aplikace pouze z důvěryhodných zdrojů, aby se minimalizovalo riziko stažení škodlivého softwaru. Absence služeb Google Mobile Services (GMS) na novějších zařízeních Huawei může některé uživatele odradit. GMS zahrnuje služby jako Google Play Services, které jsou nezbytné pro fungování mnoha aplikací. Huawei pracuje na vývoji vlastních alternativních služeb, ale ty nemusí být tak komplexní nebo široce podporované jako GMS.
Aktualizace aplikací
Zařízení Huawei uvedená na trh po 16. květnu 2019, včetně série Mate 30, nemají předinstalované aplikace a služby Google. To znamená, že aplikace jako Obchod Google Play, Mapy Google a YouTube nejsou dostupné ke stažení a používání. Tato situace je důsledkem obchodních omezení mezi společností Huawei a vládou USA.
Přestože na zařízeních Huawei bez služeb Google Mobile Services (GMS) nelze aktualizovat aplikace Google běžným způsobem, existují alternativy. Huawei vyvinul vlastní obchod s aplikacemi s názvem AppGallery, kde najdete širokou škálu aplikací, včetně lokálních a globálních alternativ k aplikacím Google. Mnoho vývojářů také nabízí své aplikace ve formátu APK, který lze stáhnout a nainstalovat ručně. Je však důležité stahovat APK soubory pouze z důvěryhodných zdrojů, abyste se vyhnuli bezpečnostním rizikům.
Důležité je si uvědomit, že používání aplikací Google na zařízeních Huawei bez GMS může být omezené a některé funkce nemusí fungovat správně. Huawei neustále pracuje na vylepšování svých služeb a rozšiřování nabídky aplikací v AppGallery, aby uživatelům poskytl co nejlepší možný uživatelský zážitek.
Synchronizace dat a záloh
Vzhledem k situaci ohledně podpory Google pro zařízení Huawei existuje mnoho nejasností týkajících se synchronizace dat a záloh. Zařízení Huawei uvedená na trh po květnu 2019 zpravidla nemají předinstalované aplikace a služby Google, včetně Obchodu Google Play, Gmailu a Disku Google. To znamená, že tradiční metody synchronizace a zálohování dat spjaté s účtem Google nemusí být k dispozici.
Uživatelé zařízení Huawei bez Google služeb by se měli zaměřit na alternativy. Huawei nabízí vlastní ekosystém Huawei Mobile Services (HMS) s obchodem AppGallery a cloudovým úložištěm Huawei Cloud. Prostřednictvím Huawei Cloud si uživatelé mohou synchronizovat a zálohovat kontakty, kalendáře, fotografie a další data.
Důležité je si uvědomit, že synchronizace a zálohování dat je klíčové pro ochranu vašich informací. Před zakoupením jakéhokoli zařízení Huawei se ujistěte, že rozumíte dostupným možnostem synchronizace a zálohování a vyberte si řešení, které nejlépe vyhovuje vašim potřebám.
Budoucnost Huawei a Google
Vztahy mezi Huawei a Googlem prošly v posledních letech bouřlivým obdobím. V roce 2019 americká vláda uvalila na Huawei obchodní omezení, která značně ovlivnila přístup společnosti k službám a aplikacím Google. Pro uživatele telefonů Huawei to znamenalo nejistotu ohledně budoucnosti. Telefony Huawei sice nadále fungují, ale bez přístupu k Obchodu Play a populárním aplikacím jako Gmail, Mapy Google nebo YouTube.
Huawei zareagoval vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a obchodu s aplikacemi AppGallery. Společnost investuje značné prostředky do rozvoje ekosystému aplikací a služeb, které by nahradily ty od Googlu. Uživatelé Huawei tak mají možnost stahovat aplikace z AppGallery, případně využít alternativní obchody s aplikacemi.
Budoucnost podpory Google pro značku Huawei zůstává nejasná. Záleží na vývoji politické situace a případném uvolnění obchodních omezení. Prozatím se zdá, že Huawei se soustředí na rozvoj vlastních řešení a budování nezávislého ekosystému. Zda se mu podaří plně nahradit služby Google a přesvědčit uživatele o atraktivitě svých produktů, ukáže až čas.
Publikováno: 29. 08. 2024
Kategorie: Technologie