YouTube jako fenomén současné doby

YouTube je pojmem, který zná v současnosti asi většina z nás, minimálně z řad mladší a střední generace. Jde o největší světový portál pro sdílení videí, jehož prvopočátky vzniku proběhly v roce 2005. Za jeho tvorbou stály Chad Hurley, Jawed Karim a Steve Chen. Od té doby ušel YouTube skutečně dlouhou cestu. Server YouTube.com provozuje společnost Google.cz již mnoho let.

Server umožňuje lidem nahrávat videa, sdílet je, hodnotit, komentovat, sledovat TV kanály, hudební videoklipy a vzdělávat se. Funguje v 77 jazykových mutacích a od roku 2008 je také v České republice. YouTube se postupem času stal i výdělečným nástrojem Youtuberů.

Kdo je to Youtuber?

Youtuber je sám o sobě člověk, který tvoří online videa nejrůznějšího typu, skrze něž následně získává online fanoušky a online sledující. Výdělky Youtubera jsou z příjmů z reklam. Čím oblíbenější videa jsou, tím více má Youtuber odběratelů a zároveň dosáhne vyšších příjmů.

Bohatí Youtubeři světa

Pojem „Youtuber“ lze v současnosti vnímat jako plnohodnotné povolání. Spousta dětí dnes sní o tom, být nikoliv popelářem, jako to měla většina z nás, ale chtějí se stát Youtubery. Není se čemu divit, protože výdělky mohou být doslova astronomické. Zde je seznam těch nejlépe placených Youtuberů v roce 2019.

  • Ryan Kaji je osmiletý chlapec, který si na YouTube vydělal téměř 600 milionů korun za to, že natáčí videa s hračkami.
  • Skupina Dude Perfect natáčí nejrůznější triky a vydělala na YouTube 458 milionů korun.
  • Kanál Rhett  & Link zaznamenal na výdělek 401 milionů korun.
  • Jeffree Star jako make-up guru má na zisk 389 milionů korun.

České YouTube.cz

YouTube má pochopitelně i svou českou scénu, v níž figurují jména jako David Dobrik, ViralBrothers, Daniel Štrauch s kanálem GoGoManTV, Jan Macák jako MenT, Gejmr, Jiří Král a Peter Adolf jako Exp10ited a mnoho dalších.

Online Server YouTube může na první pohled vypadat jako závislost a ztráta volného času některých mladších jedinců, kteří mu propadnou. Na druhou stranu jde o nekonečný zdroj vzdělávání a zábavy.

Publikováno: 02. 06. 2020

Kategorie: technologie

Autor: arnostlustig

Tagy: YouTube | YouTube.com | Youtuber | Youtubeři