Zálohy dat není radno vůbec podceňovat

Data v elektronické podobě jsou pro mnohé z nás velice důležitá, ať už jsou osobního nebo komerčního rázu. Právě z toho důvodu je třeba nepodceňovat zálohy dat. Procesy, během nichž tato data přesuneme na záložní prostředek a v případě poruchy počítače či disku o ně nepřijdeme. V tomto směru lze využívat hned několika způsobů zálohování.

Zálohy dat na externí medium

Tou nejjednodušší zálohou je bezpochyby flashdisk. Mezi jeho výhody patří kompaktnost, cenová dostupnost a snadná přenositelnost. Někdy však může být malý rozměr na škodu, protože flashdisk se snadno ztratí.

Zálohy dat lze provádět také na externí disk, který představuje podstatně větší úložný prostor. Vyšší rychlost přednosu a více místa mohou být vykoupeny vyšší náchylností na poškození. To však lze eliminovat tím, že si pořídíte odolnější variantu pevného disku.

Síťové zálohy dat

Bezpečné zálohy dat pochopitelně můžete provádět i jiným způsobem, k čemuž využijete internet. Typickým příkladem jdou cloud uložiště. Data jednoduše přesunete na cizí servery umístěné ve zcela jiné zemi. Pokud data chcete mít přece jenom pod fyzickým dozorem, lze využít NAS uložiště. Velká kapacita disků připojených k internetu dostupných odkudkoliv.

NAS uložiště lze umístit například do jiného objektu pro případ, že by došlo k požáru či k podobné situaci. Něco obdobného nabízí zálohy v podání druhého počítače, který je v jiné místnosti nebo budově. Pokud jde o cenná data, je zmiňované rozmístěný do jiných nemovitostí zcela na místě.

Pravidla zálohování

Jestliže si ceníte svých počítačových dat, začněte se zálohami co nejdříve. V ideálním případě využijte vhodný software, který provádí pravidelné každodenní zálohy. Přírůstkové zálohy dat budou asi tou nejlepší volbou, pokud nechcete přijít o žádnou kopii daného dokumentu. Obecně se za ideální považují alespoň tři kopie dat. To znamená na vlastním počítači a potom například na externím mediu a cloud uložišti. Teprve pak si můžete být jisti, že pro zálohování osobních či pracovních dat děláte maximum.

Publikováno: 01. 07. 2020

Kategorie: Technologie

Autor: arnostlustig

Tagy: cloud | externí disk | NAS | zálohování | zálohy dat