Zavináč na české klávesnici: Tipy a triky jak na to!

Zavináč Na České Klávesnici

Pravá strana klávesnice

Pravá strana české klávesnice může být pro někoho záhadou, obzvlášť když hledá zavináč. Tento symbol, nepostradatelný pro psaní emailových adres, se na české klávesnici schovává na nečekaném místě. Zatímco na anglických klávesnicích ho najdeme na klávese čísla 2, na české klávesnici musíme zapojit kombinaci kláves.

Zavináč na české klávesnici napíšete stisknutím kláves AltGr a V současně. Klávesa AltGr se nachází na pravé straně klávesnice, vedle pravé klávesy Alt. Po stisknutí a držení klávesy AltGr stačí stisknout klávesu V a zavináč se objeví ve vašem textu.

Pro začátečníky může být tato kombinace kláves ze začátku trochu nezvyklá, ale s trochou cviku ji budete brzy ovládat bez přemýšlení. Pamatujte, že klávesa AltGr slouží k psaní alternativních znaků, které se na klávesnici nacházejí vpravo nahoře na jednotlivých klávesách.

Klávesa Alt Gr

Klávesa Alt Gr je klíčem k napsání mnoha symbolů, které na české klávesnici nenajdeme na první pohled, včetně zavináče. Ten se na české klávesnici obvykle schovává pod klávesou s číslicí 2 v horní řadě kláves. Pro jeho napsání stačí podržet klávesu Alt Gr a zmáčknout klávesu s číslicí 2.

Použití klávesy Alt Gr je jednoduché a intuitivní. Stačí ji podržet podobně jako klávesu Shift a stisknout klávesu se symbolem, který chceme napsat. Kromě zavináče nám tato klávesa umožňuje psát i další užitečné znaky jako například:

Znak eura (€) – Alt Gr + E

Složené závorky {} – Alt Gr + F a Alt Gr + G

Znak zlomku (/) – Alt Gr + Shift + 7

Je důležité si uvědomit, že umístění symbolů na klávesnici se může lišit v závislosti na výrobci klávesnice a operačním systému. Pokud si nejste jisti, kde se nachází zavináč nebo jiný symbol, zkuste vyzkoušet různé kombinace kláves s Alt Gr nebo se podívejte do nastavení klávesnice ve vašem počítači.

Zavináč na české klávesnici? Jednoduše stiskněte klávesy Alt Gr a V současně.

Eliška Dvořáková

Stiskněte a držte

Zavináč, ten malý symbol @, který je dnes nepostradatelný pro psaní emailových adres, se na české klávesnici může zdát schovaný. Ale nebojte, jeho napsání je jednodušší, než se zdá. Stačí znát tu správnou klávesovou zkratku. Na většině klávesnic s českým rozložením najdete zavináč na klávese s číslem 2.

Chcete-li ho napsat, stiskněte a držte klávesu s nápisem "Alt Gr", která se obvykle nachází vpravo od mezerníku. Zatímco držíte "Alt Gr", stiskněte klávesu s číslem 2. Na monitoru se objeví symbol zavináče. A je to! Teď už můžete bez problému psát emailové adresy, komunikovat na sociálních sítích nebo využívat zavináč v jiných online kontextech.

zavináč na české klávesnici

Znak zavináče (@)

Znak zavináče (@) je dnes neodmyslitelnou součástí online světa, především díky jeho roli v e-mailových adresách. I když je jeho použití na české klávesnici jednoduché, pro někoho může být nalezení správné kombinace kláves zpočátku matoucí.

Na české klávesnici se zavináč skrývá pod stejnou klávesou jako číslo 2. Pro jeho napsání je tedy potřeba stisknout a držet klávesu s "Alt Gr" (pravý Alt) a zároveň stisknout klávesu s číslem "2". Tím se na obrazovce objeví symbol "@".

Pro ty, kteří s používáním klávesnice teprve začínají, může být užitečné vědět, že klávesa "Alt Gr" se obvykle nachází vpravo od mezerníku a nahrazuje pravou klávesu "Alt".

Zavináč je skvělým příkladem toho, jak se symboly a jejich použití vyvíjejí s dobou. Zatímco dříve se s ním setkávali spíše účetní, dnes je zavináč symbolem propojeného světa a jeho zvládnutí je nezbytné pro každého, kdo se pohybuje online.

Uvolněte klávesu Alt Gr

Klávesa Alt Gr, často označovaná jako „pravý Alt“, je klíčem k napsání zavináče (@) na české klávesnici. Zavináč nenajdete samostatně na klávese, ale je schovaný pod klávesou s číslicí 2. Pro jeho napsání stačí podržet klávesu Alt Gr a stisknout klávesu s číslicí 2. Po napsání zavináče klávesu Alt Gr pusťte.

Metoda Klávesová zkratka
Přímé zadání Pravá Alt + V
Numerická klávesnice Alt + 64

Tato kombinace kláves je běžná pro většinu českých klávesnic. Pokud vám zavináč ani přes dodržení postupu nejde napsat, zkontrolujte, zda nemáte zapnutou jinou jazykovou sadu klávesnice.

Hotovo!

Zavináč, ten malý symbol @, který dnes kraluje emailovým adresám, se na české klávesnici neschovává zrovna na očích. Jeho umístění může potrápit nejednoho začátečníka, ale i zkušenějšího uživatele, který na něj není zrovna zvyklý. Naštěstí existuje jednoduchý návod, jak ho bez problémů napsat.

Na většině českých klávesnic najdete zavináč schovaný pod klávesou s číslem 2. Stačí tedy podržet klávesu s pravým Altem (AltGr) a zmáčknout klávesu s číslicí 2. A je to! Na obrazovce se objeví kýžený symbol @.

Pokud by vám tento způsob z nějakého důvodu nefungoval, nezoufejte. Existuje i alternativní možnost. Zkuste podržet klávesu Alt a na numerické klávesnici vyťukat kód 64. Po uvolnění klávesy Alt se i v tomto případě objeví zavináč.

zavináč na české klávesnici

Ať už zvolíte jakýkoliv způsob, věříme, že od teď už pro vás psaní zavináče nebude žádný problém.